reklama
kategoria: Kraj
27 grudzień 2024

Podpisano umowę na zbudowanie okrętu ratowniczego dla Marynarki Wojennej

zdjęcie: Podpisano umowę na zbudowanie okrętu ratowniczego dla Marynarki Wojennej / fot. PAP
fot. PAP
W Gdyni podpisano w piątek umowę, która przewiduje zbudowanie do 2029 r. dla Marynarki Wojennej okrętu "Ratownik". Posłuży on m.in. zapewnianiu bezpieczeństwa marynarzom na okrętach podwodnych i nawodnych. Będzie też służył cywilnym jednostkom - zapewnił szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA

W piątek w Akademickim Centrum Technologii Podwodnych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni członek zarządu PGZ S.A. Jan Grabowski oraz szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel podpisali umowę na pozyskanie dla Marynarki Wojennej RP okrętu ratowniczego w ramach programu "Ratownik". W uroczystości wziął m.in. udział wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, kadra oficerska Marynarki Wojennej oraz lokalni politycy.

"To wielka inwestycja" - powiedział podczas uroczystości Kosiniak-Kamysz. Jak wskazał, wartość zamówienia dla MW to ponad miliard złotych. Okręt ma być gotowy do 2029 r.; symboliczne pierwsze prace - cięcie blach i położenie stępki - mają rozpocząć się już za rok.

Jak wskazał szef MON, okręt będzie miał ok. 100 m długości i prawie 110 osób załogi; posłuży do wszelkiego typu akcji ratowniczych na morzu. "Okręt Ratownik będzie służył Marynarce Wojennej, bezpieczeństwu naszych marynarzy - wszystkich, którzy operują na Bałtyku - ale będzie też oczywiście służył, jeśli taka potrzeba zajdzie, cywilnym jednostkom. Będziemy otwarcie na pomoc i wsparcie dla wszystkich, którzy takiej pomocy oczekują" - zapewnił.

Kosiniak-Kamysz zwrócił też uwagę, że budowa okrętu ratowniczego - wyposażonego m.in. w sprzęt do działań przy okrętach podwodnych - jest ściśle powiązana z programem "Orka", w ramach którego Marynarka Wojenna ma otrzymać nowe okręty podwodne. "My to zrealizujemy, będziemy tymi, którzy słowa przełożą na czyny" - zapewnił Kosiniak-Kamysz i podkreślił, że dzięki budowie okrętu Polska zyska możliwości obsługi okrętów podwodnych.

Wicepremier stwierdził, że przed pozyskaniem nowych okrętów podwodnych potrzebny jest okręt ratowniczy do zabezpieczenia ich testów. "Najpierw zakup ratownika, a później zakup okrętów podwodnych" - powiedział Kosiniak-Kamysz i dodał, że wszystko jest tak zaplanowane, by to mogło się zrealizować. Podkreślił, że "to wielka sprawa, bo marynarka potrzebuje wsparcia".

Wicepremier powiedział też w Gdyni, że ostatnie dni przynoszą kolejne zdarzenia, jak uszkodzone kable na dnie Morza Bałtyckiego pomiędzy Estonią a Finlandią, czy też tragiczny wypadek samolotu linii azerskich w Kazachstanie. "Tam monitorujemy tą sytuację, jesteśmy w kontakcie z naszymi sojusznikami" - zapewnił Kosiniak-Kamysz i dodał, że to pokazuje w jak niebezpiecznych czasach dzisiaj żyjemy.

Szef MON przypomniał, że w ostatnim roku zawarto ponad 130 umów na ponad 150 mld zł w związku z bezpieczeństwem Polski i podkreślił, że sprawy dotyczące obronności są podejmowane ponad politycznymi podziałami.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera po podpisaniu umowy podkreślił, że bezpieczeństwo Polski zależy od Bałtyku i dodał, że przez wiele lat i wiele rządów Marynarka Wojenna zmagała się z niedoborem sprzętu i właściwego planowania. Stwierdził też, że wraz ze zmianą wagi regionu bałtyckiego, krajów nordyckich, bałtyckich i roli Polski we wschodniej flance NATO zmienia się również rola Bałtyku.

Siewiera podkreślił, że Polska od lat potrzebowała nowego okrętu ratowniczego i ten obraz wreszcie się zmieni. "To nie jest okręt, jak każdy. Nie da się go kupić z półki. Nie da się pójść do marketu i go po prostu nabyć. Jego trzeba wytworzyć" - podkreślił szef BBN po podpisaniu umowy na pozyskanie okrętu ratowniczego i dodał, że taki okręt pozwoli ratować ludzi z 100, 150 i 200 metrów głębokości w trakcie operacji nurkowych, które trwają tydzień.(PAP)

kszy/ godl/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Iwonicz-Zdrój
0.8°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 16:04
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Iwoniczu

kiedy
2025-01-17 19:00
miejsce
Zielony Domek, Rymanów-Zdrój, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-08 19:15
miejsce
Browar Dukla, Dukla, Cergowa 301
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-16 18:00
miejsce
Kino Sokół, Rymanów, Grunwaldzka 9
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-16 18:00
miejsce
Kino Sokół, Rymanów, Grunwaldzka 9
wstęp biletowany