reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
4 marzec 2024

Nietoperze opuszczają swoje zimowe kryjówki

zdjęcie: Nietoperze opuszczają swoje zimowe kryjówki / pixabay/1088371
Na Podkarpaciu nietoperze coraz odważniej opuszczają swe zimowe kryjówki. Ssaki te zazwyczaj wylatują ze swych zimowisk pod koniec marca, w tym roku ich ożywienie obserwowane jest wcześniej – poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
REKLAMA

Rzecznik dodał, że aktywność nietoperzy to kolejna oznaka nadchodzącej wiosny. Marszałek podkreślił, że przeprowadzany co roku spis nietoperzy w zimowych kryjówkach pokazuje, że mają się one w regionie coraz lepiej.

Jak podał Tomasz Mleczek ze Speleoklubu Beskidzkiego, od 25 lat monitorujący podziemne kryjówki tych ssaków, tej zimy sprawdzonych zostało 22 zimowiska nietoperzy.

"Większość z tych miejsc to jaskinie i sztolnie na terenie lasów, ale są też tunele i forty Twierdzy Przemyśl. Łącznie zliczyłem 998 nietoperzy, najwięcej wśród nich jest podkowców małych i mopków zachodnich, a najliczniejsza kolonia to 315 osobników. Trudno o dokładne porównania, ale trend rosnący, mimo fluktuacji, wydaje się być oczywisty" – dodał.

Dla porównania w 1999 r. w ramach prowadzonej Dekady Spisu Nietoperzy zaobserwowano w tych obiektach łącznie 315 osobników. Dominującym gatunkiem wówczas był mopek, a najliczniejsze skupisko liczyło 77 nietoperzy. W leśnych podziemiach zimują też takie gatunki jak salamandra, ćma szczerbówka ksieni czy pająk sieciarz jaskiniowy.

Jak zaznaczyła chiropterolog (badacz nietoperzy) dr Katarzyna Miłek, w jednej z leśnych jaskiń w Bieszczadach znaleziono przed laty szczątki kostne nietoperzy datowane na około 2000 lat. "Zatem historia tych ssaków w naszych górach jest dość bogata" – stwierdziła.

Nietoperze po przetrwaniu okresu hibernacji są osłabione i wychudzone. Zanim nabiorą pełni sił często szukają tymczasowych schronień, w których mogą odpocząć w przerwie pierwszych polowań na owady.

Jak podał Marszałek, kiedy nietoperze znajdą się blisko zabudowań, chętnie korzystają z szansy drzemki na strychu, w szybie wentylacyjnym lub nawet w mieszkaniu. "Są przy tym narażone na liczne niebezpieczeństwa, w tym zranienia, a nawet nieumyślne uśmiercenie. W takich przypadkach nietoperzem najlepiej zaopiekują się chiropterolodzy lub przyrodnicy jednego z ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt" – powiedział rzecznik RDLP w Krośnie.

Adresy tych ośrodków są na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska:

https://www.gov.pl/web/gdos/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat

Marszałek przypomniał, że wszystkie gatunki nietoperzy są w Polsce pod ochroną prawną, nie wolno ich przetrzymywać ani niepokoić. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Iwonicz-Zdrój
4.6°C
wschód słońca: 07:01
zachód słońca: 15:40
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Iwoniczu

kiedy
2024-12-12 19:00
miejsce
Jaś Wędrowniczek, Rymanów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-12 18:00
miejsce
Browar Dukla, Dukla, Cergowa 301
wstęp biletowany